Zbiornik INOX - nowy czy używany? Podpowiadamy co wybrać

Z wyborem nierdzewnego zbiornika jest trochę jak z wyborem samochodu - nowy kusi nowoczesnym wyglądem i wyposażeniem, ale używany ma bardzo ważny atut w postaci ceny. Podobieństw w tym aspekcie można doszukać się wiele, jednak znajdzie się też kilka istotnych różnic. Planujesz zakup zbiornika do swojej winnicy, browaru lub zakładu przetwórczego? Podpowiadamy co wybrać i na co zwrócić uwagę.

Musisz sobie odpowiedzieć na (nie)jedno ważne pytanie

Na początku warto określić, czego tak naprawdę potrzebujesz. Wybór odpowiedniego tanku to znalezienie złotego środka pomiędzy realnymi potrzebami a budżetem, który - umówmy się - nie jest z gumy i trzeba się do niego dopasować.

 

Zaopatrz się zatem w kartkę, przyrząd do pisania i określ swoje potrzeby.

Rodzaj zbiornika

Czy ma to być prosty zbiornik magazynowy, czy może zbiornik fermentacyjny ciśnieniowy? A może zbiornik paletowy lub zbiornik wózkowy, bo potrzebujesz większej mobilności? Określ dokładnie kategorię, która Cię interesuje.

Pojemność i wymiary

To jest jeden z istotniejszych punktów - przemyśl dokładnie jaką Twój zbiornik powinien mieć pojemność i jakie powinien zachować wymiary. Czy ma to być wysoki zbiornik przy relatywnie małej średnicy, a może odwrotnie - niższy i szerszy? Sprawdź dokładnie, na jakie wymiary tanku pozwala Ci Twoje pomieszczenie - im szerszy zakres wskażesz, tym większe pole do znalezienia odpowiedniego rozwiązania.

 

Pamiętaj, że przy zbiornikach o większej pojemności jest to również istotny aspekt w kwestii logistyki - nie każdy zbiornik o większej średnicy zmieści się na standardową naczepę, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami transportowymi.

Wyposażenie i wykończenie

Określ, w co musi być wyposażony Twój zbiornik: płaszcz termoregulacyjny, mieszadło, wskaźnik poziomu a może system mycia CIP? Masz wymagania co do wykończenia zbiornika (satynowe/mazerowane)? Wypisz elementy, które są dla Ciebie niezbędne.

Budżet

Wskaż kwotę, którą jesteś gotów przeznaczyć na zakup.

 

Teraz kiedy już nakreśliłeś swoje potrzeby i obszar budżetowy, możesz przejść do kluczowego etapu, jakim jest wybór pomiędzy zbiornikiem nowym a używanym.

Czas decyzji

Na wstępie mam dla Ciebie smutną informację. W zależności od tego jak wąski zakres wymagań wskazałeś, szanse na znalezienie w pełni odpowiadającego im zbiornika używanego mieszczą się w granicach między 20-40%.

 

A wynika to z dwóch powodów.

 

Po pierwsze, zbiorniki nierdzewne są produktem o długiej żywotności. Prawidłowo użytkowany i zadbany zbiornik może służyć 20-30 lat, a niekiedy nawet dłużej. Rynek wtórny tych produktów o zadowalającej jakości jest zatem dość ograniczony.

 

Po drugie, każdy używany zbiornik był kiedyś nowy, a te niejednokrotnie tworzone są na specjalnie zamówienie. Prawdopodobieństwo, że Twoje wymagania będą się pokrywały dokładnie z wymaganiami pierwszego użytkownika, nie należy zatem do największych.

 

Jednakże nie ma rzeczy niemożliwych i zawsze warto poszukać - na rynku wtórnym jest dostępnych bardzo dużo modeli standardowych. Na różnego rodzaju internetowych giełdach i portalach można się spotkać z ogłoszeniami sprzedaży używanych zbiorników, na przykład po likwidacji jakiegoś zakładu.

 

Pamiętaj również, że zawsze możesz napisać do nas, a my poszukamy zbiornika odpowiadającego Twoim kryteriom u naszych partnerów. Co więcej, zadbamy o to, aby zbiornik został sprawdzony, oczyszczony i przygotowany do natychmiastowego użycia.

zbiorniki INOX
Przemysłowe zbiorniki INOX

Cena do ustalenia. Przebieg też

Na co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie używanego, nierdzewnego zbiornika? Są 3 rzeczy, które stanowią najczęstsze źródła niepożądanych problemów. Tym ważniejsze jest dopilnowanie tych kwestii jeszcze przed samym zakupem.

1. Liczy się wnętrze

Znalazłeś zbiornik, który chciałbyś kupić? Ma takie wyposażenie, jak potrzebujesz, a na zdjęciach prezentuje się doskonale? To świetnie! Pamiętaj jednak, że kluczową częścią tanku jest jego środek - a ten najczęściej na zdjęciach nie jest eksponowany.

 

Wnętrze zbiornika może skrywać najróżniejsze wady, nierzadko pomijane w treści ogłoszenia: spawy powstałych szczelin, ogniska korozji czy ślady po modyfikacjach, które nie sposób dojrzeć na fotografiach w ogłoszeniu. Tymczasem każdy z tych elementów może być przyczyną komplikacji w trakcie użytkowania.

 

Najlepszym wyjściem są samodzielne oględziny zbiornika - będziesz mieć wówczas pewność, że nic nie umknie Twojej uwadze.

 

Jeżeli natomiast nie masz możliwości osobiście obejrzeć tanku, poproś wystawcę ogłoszenia o kilka (lub nawet kilkanaście) zdjęć. Ważne, aby były one wykonane w wysokiej rozdzielczości i przedstawiały wszystkie najważniejsze części zbiornika (poszycie, wnętrze, złącza, akcesoria i tak dalej). Dobre zdjęcia wnętrza tanku są trudne do wykonania (mała ilość światła, najczęściej polerowane ściany odbijające błysk lampy) - nie spodziewaj się zatem, że wszystko na fotografiach będzie widoczne na pierwszy rzut oka.

2. Dokumenciki do kontroli

Dość powszechnym problemem przy zakupie zbiornika używanego jest dokumentacja, a właściwie jej brak.

 

Świadectwa materiałowe (3.1), certyfikaty ciśnieniowe (PED) w przypadku urządzeń pracujących w środowisku powyżej 0,5 bar czy inne dane kalibracyjne - często te właśnie papiery gubią się w trakcie wieloletniego użytkowania, a mogą okazać się niezbędne w niektórych sytuacjach.

 

Zawsze należy sprawdzić jaką dokumentację zapewnia nam sprzedający i czy aby na pewno odpowiada ona naszym oczekiwaniom.

3. Żeby nie kupić zbiornika dwa razy

Ten punkt to jest wręcz czynność obowiązkowa w przypadku zakupu zbiornika używanego.

 

Wróćmy jeszcze raz do porównania zakupu zbiornika do zakupu auta z początku artykułu i zastanówmy się - czy kupując używany samochód, zdecydowałbyś się na egzemplarz, który będzie wymagał ogromnego wkładu pieniężnego i nakładu pracy w celu jego użytkowania? O ile nie jest to egzemplarz kolekcjonerski, to raczej nie jest to rozsądne rozwiązanie.

 

Niestety wielu potencjalnych nabywców zbiorników z drugiej ręki nie patrzy na zbiornik jak na samochód. Często przedmiotem transakcji jest bowiem tank niewiadomego producenta, niewiadomego pochodzenia i co najgorsze - z zupełnie nieznanym wyposażeniem.

 

W efekcie niejednokrotnie nabyty zbiornik - choć bardzo tani - generuje duże koszty w procesie użytkowania.

 

Jako przykład weźmy uszczelkę włazu, która jest jedną z najszybciej zużywających się części całego zbiornika. Brak jakiejkolwiek informacji na temat producenta zbiornika czy włazu generuje nam niemały problem. Nie jesteśmy w stanie sprawnie zakupić uszczelnienia, które będzie średnicą i profilem odpowiadało do włazu zamontowanego w zbiorniku. Tym sposobem skazujemy się na żmudne poszukiwania odpowiedniego zamiennika.

 

Innym, nieco rzadziej spotykanym problemem jest natomiast sytuacja, w której znamy producenta włazu ale okazuje się, że cena uszczelki jest prawie tak samo wysoka jak cena całego zakupionego zbiornika. Tak - takie sytuacje również się zdarzają.

 

Kupując zatem zbiornik używany, należy pamiętać o sprawdzeniu dostępności części zamiennych, aby w miarę możliwości uniknąć niepotrzebnych kłopotów w przyszłości.

Nowy egzemplarz

Zakup nowego zbiornika niejednokrotnie może okazać się lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w dwóch sytuacjach:

  • gdy potrzebujesz zbiornika o szczególnych parametrach, dostosowanego wyposażeniem do Twoich potrzeb,
  • gdy zbiornik będzie elementem inwestycji długoterminowej.

 

W przypadku, gdy zbiornik będzie zakupem inwestycyjnym zawsze warto mieć na uwadze żywotność nowego produktu. W trakcie użytkowania (20-30 lat) zbiornik zwraca swoją wartość kilkukrotnie. Jednocześnie połączenie zakupu zbiornika z produktem finansowym (na przykład leasingiem) rozkłada jego spłatę na kilka lat, przez co zakup nie obciąża budżetu w sposób nagły. Dodatkowo warto również zauważyć, że tanki INOX nie są produktem szybko tracącym na wartości (chociażby w relacji do samochodów).

 

Nie bez znaczenia jest również fakt wyboru wytwórcy zbiornika. Różni producenci dysponują bowiem różnymi materiałami oraz technologią w zakresie spawania czy polerowania. Sprawia to, że z pozoru ten sam projekt zbiornika wykonany przez dwóch różnych producentów może przynieść w obu przypadkach zupełnie odmienny efekt.

 

Różnica ta znajduje także swoje odzwierciedlenie w cenie. Produkty renomowanych wytwórców stosujących najnowocześniejsze technologie produkcji mogą być nawet o 50% droższe od średniej ceny rynkowej. Jeżeli poszukujesz nowego tanku, nakreśl nam w wiadomości swoje potrzeby, a my odeślemy Ci propozycję najlepszego rozwiązania zarówno pod względem technicznym, jak i cenowym.

Nowy czy używany?

Aby pomóc Ci wybrać odpowiedni zbiornik, zebraliśmy najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań. 

 

Zbiornik nowy Zbiornik używany
+ długa żywotność (nawet 30 lat) + niska cena (nawet 30-40% tańszy od zbiornika nowego - w zależności od kondycji)
+ projekt w pełni dostosowany do potrzeb + szybki czas dostawy
+ możliwość połączenia zakupu z produktem finansowym - możliwy zakup wyjątkowo starego lub niewiadomego pochodzenia egzemplarza
- nierzadko wydłużony czas produkcji - często brak dokumentacji produktu
- wysoka cena  

 

Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco z nowościami na blogu!

 

Zapisz się

 

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności