Zbiorniki mobilne, czyli transport płynów w magazynie

Zastanawiasz się, jakich zbiorników najlepiej użyć do transportowania cieczy? W takim celu najlepiej sprawdzą się paletozbiorniki i zbiorniki wózkowe. Poznaj ich najważniejsze rodzaje i zalety.

 

Widok tradycyjnego magazynu czy centrum logistycznego, gdzie ułożone na regałach palety z towarem transportowane są między jego jedną a drugą częścią, jest chyba każdemu doskonale znany. Produkty, których cechy fizyczne lub specyfika nie wymagają odmiennego i specjalnego traktowania (na przykład szkło czy artykuły łatwopalne) w większości przypadków są relatywnie łatwe do pakowania i transportowania. Zgoła inaczej wygląda sytuacja, kiedy produkt, który musimy przetransportować, nie ma ustalonego kształtu, a co więcej - może się łatwo rozlać.

 

Producenci soków, wina czy innych napojów lub produktów nieżywnościowych często muszą zmierzyć się z problemem składowania i przemieszczania niewielkiej ilości płynów (w zakresie od 100 do 2000 litrów). Co ciekawe - problem ten dotyka zarówno małych producentów, jak i duże przedsiębiorstwa produkcyjne.

 

Wśród niewielkich zakładów produkcyjnych problem ten objawia się zazwyczaj przez rozproszenie powierzchni użytkowej. W innym punkcie bowiem ma miejsce na przykład miażdżenie owoców czy wyciskanie soku, w innym składowanie lub fermentacja, a w jeszcze innym - butelkowanie.

 

Natomiast w przypadku większych zakładów problem transportowania cieczy w magazynie szczególnie uwydatnia się w procesach, gdzie istnieje konieczność dodawania w trakcie produkcji w niewielkich ilościach różnego rodzaju koncentratów i zawiesin (na przykład do zbiorników procesowych). Podczas gdy główne medium transportowane jest zazwyczaj odpowiednim rurociągiem, to dodatki, które muszą zostać wprowadzone manualnie, wymagają już indywidualnego transportu z punktu A do punktu B hali produkcyjnej.

 

W jaki sposób zatem zaradzić temu problemowi? Istnieją narzędzia, które mogą okazać się niezwykle pomocne.

Zbiorniki paletowe – dwa ważne rodzaje

Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań magazynowych są paletozbiorniki (zwane również zbiornikami paletowymi lub paletopojemnikami). Jest to nic innego, jak trwałe połączenie tradycyjnego zbiornika magazynowego ze slotem paletowym, który umożliwia jego transportowanie przy pomocy wózka widłowego lub paletowego (potocznie zwanego paleciakiem).

 

Nierzadko można się również spotkać z dość budżetowymi formami paletozbiorników, czyli warsztatowo wykonanymi połączeniami tradycyjnego zbiornika magazynowego ze zwykłą, drewnianą paletą. Tego typu rozwiązanie - choć z pozoru spełniające warunki paletozbiornika - niesie za sobą pewne wady. Po pierwsze, niezabezpieczony zbiornik magazynowy transportowany na zwykłej palecie może w wyniku przypadkowego, niekontrolowanego ruchu po prostu się przewrócić. Po drugie natomiast - nie jest to rozwiązanie, które gwarantowałoby całkowity status higieniczny. O ile w wielu przypadkach paletozbiorniki posiadają slot paletowy lub ramę wykonaną ze stali galwanizowanej (a nie nierdzewnej), to ciągle zapewniają one lepszy standard higieniczny niż drewniana paleta, która nie stanowi powierzchni łatwej do dezynfekcji, a ponadto - jest podatna na czynniki wilgoci i łatwo ulega uszkodzeniom.

 

Wśród paletozbiorników wyróżnia się dwa najważniejsze rodzaje ze względu na budowę i funkcjonalność, a są to:

  • zbiorniki paletowe ze slotem paletowym,
  • zbiorniki paletowe w ramie.

 

zbiornik paletowy i paletowy piętrowalny
Zbiornik paletowy (po lewej) oraz zbiornik paletowy w ramie z opcją składowania (po prawej)

 

Zbiorniki paletowe ze slotem paletowym to zbiorniki, które w dolnej części posiadają otwory na widły wózka paletowego lub widłowego, dzięki czemu mogą być przy ich pomocy transportowane. Zbiorniki paletowe w ramie posiadają natomiast ponadto pewną dodatkową, niezwykle pożądaną w wielu obszarach opcję - możliwość pionowego składowania (piętrowania).

 

Składowanie pionowe zbiorników niejednokrotnie okazuje się rozwiązaniem znacząco wspomagającym zakłady produkcyjne, które nie dysponują dużą przestrzenią, a istnieje w nich potrzeba użytkowania tanków o zwiększonej mobilności. Samo składowanie najczęściej odbywa się w konfiguracji 1+1, to znaczy na jednym zbiorniku z ramą możemy umieścić maksymalnie jeden pełny zbiornik o tym samym systemie zabezpieczeń przeciw osunięciu.

Typy zabezpieczeń w zbiornikach paletowych

Zabezpieczenia przed osuwaniem się zbiorników piętrowalnych mogą przybierać bardzo różne formy i najczęściej stanowią pewnego rodzaju standard w zależności od serii. Pozwala to składować zbiorniki o różnej pojemności, czy konfiguracji należące do tej samej linii (serii) zbiorników (na przykład: zbiornik o pojemności 500 litrów można składować na zbiorniku o pojemności 1000 litrów pod warunkiem, że należą do tej samej serii i posiadają takie same zabezpieczenia przed osunięciem).

 

rodzaje zabezpieczeń w zbiornikach piętrowalnych
3 przykładowe formy zabezpieczeń przed osuwaniem się zbiorników piętrowalnych

 

Wśród niektórych linii zbiorników paletowych można spotkać się z klamrami zabezpieczającymi - dotyczy to przede wszystkim zbiorników, które nie posiadają ramy do składowania, a jedynie specjalne obręcze w górnej i dolnej części zbiornika. Klamry w tym przypadku zabezpieczają górny i dolny zbiornik przez ruchem osiowym. W tego typu zabezpieczenie mogą opcjonalnie zostać wyposażone zbiorniki wielofunkcyjne.

 

klamry zabezpieczające zbiorniki piętrowalne
Klamry zaciskowe pomagają utrzymać zbiorniki piętrowalne w ustalonej pozycji

 

Zbiorniki paletowe to bardzo wygodne i ergonomiczne rozwiązanie - świadczy o tym chociażby fakt, że zostały docenione przez szerokie grono użytkowników. Pozwalają one na łatwe przemieszczenia płynów w obrębie magazynu, a kiedy zajdzie potrzeba - również na dłuższych odcinkach (na przykład po załadowaniu na samochód). Niemniej, zbiorniki paletowe przy niewątpliwie szerokiej gamie swoich zalet posiadają także dość istotną wadę - nie można ich przemieszczać, jeśli nie posiadamy zewnętrznego narzędzia transportowego jakim jest wózek widłowy lub paletowy. Tutaj z pomocą przychodzi inny rodzaj magazynowych tanków.

Koła w ruch - zbiorniki wózkowe

Jeżeli z jakiegoś powodu w Twoim zakładzie nie ma możliwości korzystania z wózków widłowych lub paletowych, warto rozejrzeć się za alternatywą dla tradycyjnych paletozbiorników. Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku mogą być wyposażone w układ jezdny zbiorniki wózkowe.

 

Ich konstrukcja zaprojektowana jest w taki sposób, aby do przemieszczania wystarczyła jedynie siła ludzkich mięśni. Koła (w liczbie najczęściej czterech) pozwalają na łatwy transport zbiornika na krótkich odcinkach w obszarach o równym podłożu (na przykład wewnątrz magazynu). Najczęściej tego typu zbiorniki można spotkać w wersjach o pojemności od 100 do 500 litrów - tanki o większej pojemności (choć dostępne na rynku) nie są już tak zwrotne, a ich przemieszczanie jest dość problematyczne.

 

Istotną częścią zbiorników wózkowych jest poręcz. Solidna (najlepiej wykonana z nierdzewnej stali) stanowi podstawę do wygodnego oraz przede wszystkim bezpiecznego przemieszczania tanku. Najczęściej poręcze w tego typu zbiornikach obejmują około 1/4 całkowitego obwodu (90°), jednak dostępne są także modele, gdzie poręcz prowadzona jest przez cały obwód zbiornika (360°).

 

Wśród zbiorników mobilnych można znaleźć jeszcze jeden, ciekawy rodzaj - łączy on w sobie zarówno funkcjonalność standardowego zbiornika paletowego, jak i wózkowego. Przymocowane do dolnej części slotu paletowego koła sprawiają, że - w zależności od potrzeb - może być on transportowany zarówno przy pomocy wózka widłowego, jak i manualnie.

 

zbiorniki wózkowe
Zbiorniki wózkowe to świetne rozwiązanie do przemieszczania niewielkich ilości płynów na krótkich odcinkach

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Dołącz do Newslettera i bądź na bieżąco z nowościami na blogu!

 

Zapisz się

 

 

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności